Ksoftservis

webdesign a software pro lidi

Svobodný software

K instalaci Vám nabízím kvalitní a prověřený software. Nejčastěji se snažím využívat svobodného programového vybavení. Proč a co to znamená?

Svobodný software

Svobodný software, někdy také nazývaný free software (z angličtiny), je software, ke kterému je k dispozici také zdrojový kód, spolu s právem tento software používat, modifikovat a distribuovat (u běžného komerčního software toto není možné, výrobci se kvůli maximalizaci zisku snaží uživatele a jeho práva omezit). Naprostá většina svobodného software je zdarma, ačkoliv to není podmínkou. V roce 1984 založil Richard Stallman projekt GNU, aby tak vytvořil kompletní unixový operační systém GNU založený na svobodném software. Jako krédo svobodného software definoval tyto čtyři svobody: 1) svoboda používat program za jakýmkoliv účelem 2) svoboda studovat, jak program pracuje a možnost přizpůsobit ho svým potřebám 3) svoboda redistribuovat kopie programu 4) svoboda vylepšovat program a zveřejňovat zlepšení, aby z nich mohla mít prospěch celá komunita.
Za získání kopií svobodného software můžete platit, nebo je obdržet zdarma, ovšem bez ohledu na způsob, jak jste je získali, máte vždy svobodu kopírovat a měnit software, dokonce prodávat nebo darovat jeho kopie nebo pozměněné verze.

výhody svobodného software

Jaké programy z oblasti svobodného software používám pro zákazníky?

operační systémy: Ubuntu linux, Linux Mint, Mandriva linux, OpenSuse linux
kancelář:OpenOffice.org, Libre Office, Mozilla Thunderbird, Kontact, Evolution
grafika a DTP: GIMP, Digikam, Inkscape, Scribus, F-spot
multimedia:VLC media player, SMPlayer, Amarok, Exaile, Avidemux, Open-shot video editor
internet: Mozilla Firefox, Google Chrome, Miranda IM, Pidgin
a další, např.: 7-zip, ClamAV, FreeMind, Krusader...

OpenOffice.orgOpenOffice logo

OpenOffice.org je balík kancelářských aplikací pro psaní textových dokumentů, výpočty s tabulkami, tvorbu prezentací, kreslení obrázků a práci s databázemi. Je plnohodnotnou volbou proti drahému konkurenčnímu MS Office, pokud nevytváříte zcela specializované dokumenty. OpenOffice.org je hodně vyhledávaný i pro svou nezávislost na operačním systému, funguje pod Windows, Linuxem, Mac OS X a mnoha jinými systémy. Navíc umožňuje ukládat soubory nejen ve formátu OpenDocument, ale i ve formátech používaných v MS Office. Dokumenty lze také snadno exportovat do PDF nebo webových stránek.

GimpGimp logo

GIMP je propracovaný grafický editor sloužící ke tvorbě a úpravě bitmapových obrázků a zvláště fotografií. Jeho známějším komerčním protipólem je Adobe Photoshop. GIMP se mu v mnoha ohledech dokáže vyrovnat a je možné s ním vytvářet i profesionální grafiku. Je vhodné použít jej zejména pro úpravu fotografií a tvorbu webové grafiky. Obsahuje širokou škálu standardních nástrojů jako například možnost práce s kanály, vrstvami a cestami, grafické filtry a standardní nástroje, na které jste zvyklí z Photoshopu (štětec, pero, tužka, razítko a podobně). GIMP je multiplatformní, takže existuje ve verzi pro Windows i pro Linux.

VLC media player (Video Lan Client)VideoLanClient logo

VLC media player je multimediální přehrávač, který si poradí s hudbou i videem a to v mnoha formátech a bez obvyklého stahování nejrůznějších kodeků. Kromě toho mu není cizí ani streamování po síti. Jednoduchý vzhled se dá rozšířit mnoha pěknýmu skiny. Software zbytečně neubírá systémové prostředky a tak se hodí i pro starší počítače a systémy.

7-zip

7-Zip je volně distribuovatelný archivační a komprimační program s vlastním formátem 7z, který je ve většině případů účinnější než formát RAR ZIP či ACE. 7-Zip vytváří archívy plně kompatibilní s ostatními ZIP utilitami. 7-Zip podporuje většinu dalších archivních a kompresních formátů a to: Z, ZIP, RAR, CAB, ARJ, LZH, RPM, DEB, GZIP, bzip2, TAR; ukládat je možné pouze tyto archivy: 7z, ZIP, TAR, GZ, BZ2, ale ty uživatelům v 95% situací vystačí.

xhtml 1.0 | css level 3